Czy każde auto zarejestrowane w kraju musi posiadać ważne OC ?

Myślisz że nieużywane aut nie musi posiadać OC ? Jesteś w błędzie. Jeszcze do niedawna wielu osobom wydawało się że obowiązek posiadania OC jest skierowany tylko do osób poruszających się po drogach publicznych. Informacje w internecie były niejasne i niespójne. Na wielu forach informacje były niepełne lub błędne. Niestety od wielu lat posiadanie polisy OC na pojazd zarejestrowany w kraju jest obowiązkowe ! Oznacza to iż tylko sam fakt zarejestrowania pojazdu i posiadanie przez niego tablic oraz dowodu rejestracyjnego zmusza cię do płacenia za niego OC dożywotnio. Nie istotne jest natomiast to że pojazd stoi nieużywany w garażu a polisa skończyła się 5 lat temu.

brak oc

Auto stoi już wiele lat i nic się nie dzieje ?

Wiele osób posiada takie właśnie stojące w ogródkach lub garażach pojazdy. Pojazdy takie często posiadają rozwiązaną polisę a ich właściciele myślą że skoro nikt się o nic nie upomina to wszystko jest OK. Niestety nie jest to do końca słuszne stwierdzenie. Każdy zarejestrowany pojazd widnieje w systemie CEPIK. Pojazdy zarejestrowane są porównywane z listą pojazdów ubezpieczonych przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). System ten nie jest jednak doskonały. Dla tego wielu osobom udaje się przez wiele lat nie ubezpieczać kary i nie mają z tego tytułu żadnych problemów.

Kiedy zaczynają się problemy ?

Problemy zaczynają się gdy UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) dopatrzy się braku polisy OC. Następuje to w różnych przypadkach. Najprostszy to kontrola OC przez policję. Jeżeli nie wyjeżdżamy na drogę publiczną to nie grozi nam jednak ten przypadek. System potrafi jednak porównywać polisy OC automatycznie. Wystarczy jakikolwiek ruch w systemie (sprzedaż auta, ponowne wykupienie polisy) lub jakiekolwiek inne ruchy przy pojeździe który aktualnie nie posiada OC od wielu lat, a UFG może się do nas zgłosić. Zazwyczaj gdy polisy nie ma od wielu lat a z pojazdem nic się nie dzieje to sprawa po prostu wisi w powietrzu. Nie oznacza to jednak że w każdej chwili możemy mieć problemy.

Kiedy może się zgłosić do nas UFG ?

Przytoczę tu przykład mojego kolegi który kupił pojazd na który po 3 miesiącach skończyła się polisa OC. Nowa polisa nie została wykupiona na czas bo auto było w remoncie. Po około  miesiącach postoju mój kolega naprawił auto i wykupił polisę OC z aktualną datą. Wtedy właśnie uaktywnił się UFG i zapytał gdzie mój kolega miał ubezpieczone auto przez te 6 miesięcy których brakuje im w systemie. Ponieważ mój kolega nie potrafił wskazać gdzie auto było ubezpieczone to niestety UFG nałożył na niego karę w wysokości 4 500 zł za brak OC powyżej 14 dni.

Jak uniknąć kary z UFG ?

Każde zarejestrowane auto musi posiadać wykupione ubezpieczenie OC. Nie dajmy się zwieźć że jeżeli auto stoi bez ubezpieczenia OC to nikt się nigdy o nie nie upomni. Nie warto trzymać starych i zniszczonych aut latami pod domem. Często kara z UFG przewyższa wartość przechowywanego pojazdu. Każde nieużywane zarejestrowane auto należy sprzedać lub zezłomować aby pozbyć się obowiązku płacenia polisy OC w każdym innym przypadku za brak polisy OC prędzej czy później zostaniemy ukarania. Kwoty kar są bardzo duże więc nie warto ryzykować i należy pilnować jak oka w głowie terminu płatności polis OC.